Florlu Diş Macunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
09 Temmuz 2024

Florlu Diş Macunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Florlu Diş Macunu

Fluorür, yeryüzünün pek çok yerinde doğal olarak bulunan bir mineraldir. Ayrıca bazı sularda ve gıda maddelerinde de fluorür bulunmaktadır. Özellikle diş çürümelerini engellemek amacıyla içme suyu kaynaklarına fluorür minerali eklenmektedir. 1930 yılında yapılan araştırmalar sonucunda, doğal fluorür minerali içeren içme suyu tüketerek büyümüş kişilerde, fluorür minerali içermeyen içme suyu tüketen kişilere oranla daha az diş çürümelerinin meydana geldiği tespit edilmiştir. Fluorürün diş çürüklerini azalttığını kanıtladıktan sonra, günümüze kadar içme suyunun içine doğal olarak fluorür minerali eklenmeye devam edilmiştir. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Diş Hekimliği Birliği ve Amerikan Tabipler Birliği gibi birçok kuruluş, özellikle diş çürümelerinin önlenmesi amacıyla tüm içme suyu kaynaklarında fluorür kullanımını onaylamıştır. Hatta olası diş çürümelerinin önüne geçilmesi için fluorür, diş macunlarında da kullanılmaya başlanmıştır.

Florlu Diş Macunu Nasıl Etki Etmektedir?

Fluorür, özellikle diş çürümelerini önlemede büyük yarar sağlamaktadır. Fluorür, çocuklar büyürken hem kemik yapılarında hem de gelişimleri açısından dişlerinde birikerek, henüz çıkmamış olan bebek ya da yetişkin dişlerinde, özellikle diş minesinin sertleşmesinde oldukça faydalıdır. Ayrıca ağızda mevcut olan yetişkin dişlerinde mine tabakasının sert olmasına da yardımcı olmaktadır. Hatta fluorür, kişinin ağzında doğal bir süreç olan remineralizasyon ve demineralizasyon sırasında büyük etkide bulunmaktadır.

Yemek tüketildikten sonra tükürükte mevcut olan asitler, diş yüzeyinde bulunan fosforun ve kalsiyumun erimesi şeklinde tanımlanarak demineralizasyona sebep olabilmektedir. Çünkü gıda almadığınızda diğer zamanlarda tükürüğünüzde asit miktarı daha azdır. Ayrıca dişlerde meydana gelen sertliği sağlayarak hem fosforu hem de kalsiyumu yenilemekte yardımcı olmaktadır. Bu işleme yeniden mineralizasyon adı verilmektedir. Eğer remineralizasyon işlemi sırasında diş yapısında fluorür mevcut ise önceden birikmiş olan mineraller daha fazla sertleşecektir. Bu sertleşme, dişleri oldukça güçlendirerek daha sonra yaşanacak olan bir demineralizasyon aşamasına kadar çözülmelerini büyük ölçüde önlemektedir.

Özellikle fluorür içeren diş macunu kullanımı, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde diş çürümelerini engellemektedir.

Florlu Diş Macununun Günlük Kullanımı

Günlük olarak hem çocukların hem de yetişkinlerin çok daha sağlıklı ve çürüksüz dişler için fluorür içeren diş macunları ile düzenli olarak dişlerini fırçalaması yeterli olacaktır. Eğer şebeke suyunda doğal olarak yeteri kadar fluorür bulunmuyorsa, diş hekiminizden veya bir çocuk doktorundan fluorür eksikliğini tamamlamak için fluorür içeren damlalar ya da tablet kullanımı önerilebilir.

Florlu Diş Macununun Avantajları

  • Diş çürümelerini önler
  • Diş minesini güçlendirir
  • Remineralizasyon sürecini destekler
  • Diş sağlığını korur

Sonuç

Florlu diş macunu, diş sağlığını korumada ve diş çürümelerini önlemede etkin bir rol oynamaktadır. Düzenli ve doğru kullanımı, hem çocuklar hem de yetişkinler için daha sağlıklı dişlere sahip olmayı sağlar. Şebeke suyunda yeterli miktarda fluorür bulunmaması durumunda, ek fluorür takviyeleri ile diş sağlığını desteklemek mümkündür.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Öksürük Macunu Tarifi ve Malzemeleri

Öksürük Macunu Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Afgan Macunu Zararları Nelerdir?

Afgan Macunu Zararları Nelerdir?

Güncel

Bitkisel Macun Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bitkisel Macun Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?