Doğal Diş Macunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Doğal Diş Macunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Doğal Diş Macunu, Kullanılan kozmetik malzemelerin üzerinde bulunan etiketleri okudukça eskiden kullanılan ürünleri kullanılmaz duruma gelmiştir. İlk olarak eczaneden flor yer almayan paradontax denendi. Tuzlu bir tadı bulunmaktadır. Daha sonra organik pazardan çay ağaçlı bir organik diş macunu aldım. Fakat son gelinen noktalar ışığında diş macunu içinde insanlara zararlı olan bazı maddeler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Sorbitol, silika hidrat, gliserin, sodyum lauril sülfat, sodyum sakarin, sodyum florür, titanyum dioksitir. Bu sebepten dolayı sağlıklı olan diş macunu tarifi ise şu şekildedir,

Malzemeleri
  • 3 yemek kaşığı kadar organik Hindistan cevizi yağı.
  • 1 yemek kaşığı kadar organik zeytinyağı.
  • 4 yemek kaşığı kadar karbonat.
  • 1 yemek kaşığı kadar deniz tuzu.
  • ¼ çay kaşığı kadar portakal yağı.
  • 10 damla kadar nane yağı. Nane yağı yerine veya beraber lavanta, çay ağacı da koyulabilir.
Hazırlanışı: Bütün malzemeleri ufak bir kapta macun kıvamına gelecek biçimde karıştırılır. Eğer çok sulu olur ise karbonat ve tuz artırılır. Tuz oranını daha aza göre de ayarlanabilir. Yağlardan zeytinyağı kullanılmayabilir. Fazla katı olur ise biraz sulandırılır. Biraz deneme yanılma ile oranı ufak tutarak beğenilen bir tarif elde edilir. Bu oranlar ile çalışınca bir ufak reçel kavanozu ile krem kavanozu dolmuş olur. Uzun zaman insanı idare eder.

Dişler 3 gün kadar yeni ev yapımı olan macun ile fırçalanmalıdır. Yağlı olmasına karşın fırçalama neticesinde ağızda bir ferahlık bırakır. Nane yoğunluğunu klasik olan macunlar kadar sevenler için nane yağını daha çok koyulabilir. Fakat dikkat edilmesi gerekiyor, karbonat neticede dişleri törpüleyerek beyazlatıyor. Bu diş macununu kullanırken dönüşümlü olarak misvak ve kuru bitki karışımı ile de temizlemekte yarar bulunmaktadır. Kuru bitki karışımı diş tozu şeklinde zencefil aktarlarda satılmaktadır.

Doğal Diş Macunu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni