Çocuk Diş Macunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Çocuk Diş Macunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çocuk Diş Macunu, İnsanların dişlerini temizlemek ve diş çürüklerini önlemek için geliştirdikleri ve kullandıkları diş macunu, içerisinde bol miktarda flor ve kalsiyum içeren kimyasal bir ürünüdür. Macunun içeriğinde değişik aromalarda olabilmektedir. Fakat genellikle mentollü yani nane aromalıdır. Diş macununun çıkış noktası binlerce yıldır dişlerin bakımı için kullanılan misvak bitkisinin diş temizleyici özelliğine dayanmaktadır.

Çocuğun doğru ve etkin diş fırçalamayı öğrenmesi, olaya katılmanız ve sizlerin de düzenli olarak dişlerini fırçalaması ile mümkündür. Çocuğunuz kahvaltıdan sonra ve gece yatağa girmeden önce dişlerini fırçalamalıdır. Gece yatmadan önce fırçalaması en önemli olanıdır ve ihmal edilmemesi şarttır. Geceleri insan ağzında tükürük akımı azaldığı için dişler çürüğe karşı daha hassastır. Çocuğunuzun dişlerini nasıl fırçaladığı başlangıçta önemli değildir. Bırakın bildiği gibi fırçalasın. Bitirdiğinde sıra sizdedir. Siz ne kadar süre fırçaladığınızla değil ne kadar doğru yaptığınızla ilgilenmelisiniz. Çocuk sizi taklit edeceği için olayı doğru algıladığı zaman çok kısa bir sürede diş fırçalama işini tamamen öğrenecektir. Çocuğunuzun dişlerini fırçalama metodunu öğrenmek için bir çocuk diş hekimine başvurabilirsiniz.

Diş macunun özellikleri ve kullanımı: Pedodontsler, çocuklarda özellikle üç yaşına kadar bu dönem bebeklik dönemi diş macunu kullanımını önermemektedirler. Çocuklar diş macunu kullanmaya üç yaşından sonraki dönemlerde başlanması çok daha uygun olacağını vurgulamaktadırlar. Diş fırçasına bir mercimek büyüklüğü kadar diş macunu sıkılması yeterlidir. İçerisinde mutlaka florür bulunan bir diş macunu kullanılmalıdır. Eğer ki içerisinde flor yoksa diş macunu kullanmanın da bir anlamı olmamaktadır. Diş macunu içeriğinde bulunan florun etkisi diş minesine katılarak dişleri daha çok güçlendirmesidir. Ağızda ortaya çıkan bakteriler diş minesi üzerindeki florürün çözülmesine sebep olurlar. Diş macununda bulunan flor diş minesi tarafından tekrar alınarak dişlerin çürümesi engellenmiş olur. Bu çürük oluşumunu engellemek adına çok önemli bir konudur.

Ebeveynler, çocukları diş macununu yutmaması konusunda uyarmalı, onlara diş fırçalama alışkanlığını kazandırırken yanlarında bulunmaları gereklidir. Diş macunun içerisindeki flor yararlı olabildiği gibi fazlaca yutulması halinde ise flor zehirlenmesi meydana gelebilir. Çocuklar bir tüp macunu yutarsa zehirlenir. Diş fırçasına sıkılacak mercimek büyüklüğündeki macundan kesinlikle zehirlenme olmaz. Eğer böyle bir korku varsa çocuğunuz diş macununu yutmayacak yaşa gelene kadar macunsuz bir biçimde fırçalama işlemini yaptırabilirsiniz. Çocuklar için özel üretilmiş diş macununu eczanelerden temin edebilirsiniz. Çocuğu diş hekimi ile ne kadar erken tanıştırırsanız çocuğunuzun ruhsal sağlığı ve diş sağlığı ile ilgili önlem almış olursunuz. Ayrıca diş hekimi, çocuğunuzun dişleri ile ilgilenecek, diş macunu ve diş fırçası önerecektir. Diş bakımları konusunda sizlere ayrıntılı bir biçimde bilgi verecektir.

Çocuk Diş Macunu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni